Hör av dig

Kolvrotorpump Nakakin SC

Nakakin SC lobrotorpump, utrustad med traditionella bi-wing rotorer av exceptionell kvalitet, erbjuder enastående prestanda tack vare sina extremt snäva toleranser och minimalt återläckage. Denna pump är särskilt anpassad för applikationer med höga krav på hygien och riktar sig främst till läkemedels- och livsmedelsindustrin.

sc_large

Offertförfrågan

Vi är redo att leverera högkvalitativa pumpar och skräddarsydda lösningar för ditt företags unika behov. Fyll i formuläret nedan så hjälper vi dig att hitta den bästa pumpen för din verksamhet.

Skriv ditt telefonnummer likt 070 000 00 00

Genom att skicka in denna information godkänner du vår integritetspolicy

Ring oss 08-511 731 00
Adress Fågelsångsvägen 14
186 42 Vallentuna

Mer information

Nakakin lobrotorpump SC har ett helt slätt frontlock, vilket resulterar i en rotor utan några utrymmen där vätska kan ansamlas. Dess mekaniska axeltätning är oerhört ren och kompakt och saknar o-ringsspår, vilket gör rengöring enkel och effektiv.

Modell153060130
Max.flöde l/min70125240480
Max.flöde l/h4.2007.50014.40028.800
Max tryck (bar)10101010
Anslutning38515163
Max. rpm700450450450

Minsta möjliga toleranser

Vår speciallegering möjliggör minsta mellanrum mellan rotorer och hölje.

  • Konstant flöde med minimala pulsationer
  • Självsugande förmåga
  • Möjlighet att pumpa alla typer av viskositeter

Högsta grad av hygien

  • Begränsat utrymme inuti pumpen för vätska att samlas i resulterar i enkel rengöring.
  • Med vertikal installation dräneras pumpen efter CIP-process och lämnar därmed ingen vätska kvar i pumpen.
  • Otroligt enkel montering/demontering. Helt rengörbar och steriliserbar med CIP/SIP-processer.
  • Standard: 95°C, Hög temperatur: 150°C
  • Maximalt differenstryck 1,0 MPa = 10 bar

Särskilda Egenskaper för SC-serien:

  • Fast axelrotor: demontering/montering är nu en enkel process. Eftersom axeln är fast i rotorn kan rotorn enkelt och noggrant installeras.
  • Platt huvudrotor och lock: huvudena på rotorn och locket är platta. Detta minimerar avsevärt utrymmet där vätskeansamling kan uppstå.
  • Superrren mekanisk tätning: den mekaniska tätningen är enkel och kompakt i design. Det finns inga o-ringsspår som kan fånga vätska, vilket underlättar rengöring.
  • Genom att lossa muttern på baksidan av rotor/axel möjliggörs enkel demontering, vilket är fördelaktigt vid underhåll som exempelvis att byta mekaniska tätningar.
  • Tillgänglig för både vertikal och horisontell montage.
  • Dubbel- och singelbladsrotorer finns tillgängliga.
Max. flöde 480 l/min
Max tryck 10 bar
Vätskeberörda material Rostfritt stål
Anslutning SMS, DIN, Fäns, TC (Tri-Clamp)
O-ringar EPDM, Viton, NBR, Kalrez med flera

Produktfilmer

Skickat! Vi har tagit emot din förfrågan.
Något gick fel Försök gärna igen lite senare

This website uses cookiesfor statistics and user experience.

This website uses cookies to improve your user experience, to provide a basis for improvement and further development of the website and to be able to direct more relevant offers to you.

Feel free to read ours privacy policy. If you agree to our use, choose Accept all. If you want to change your choice afterwards, you will find that option at the bottom of the page.

Cookies